"GWIAZDKA DLA AFRYKI"- 11.12.2013 r.

Dnia 11 grudnia 2013 r. w Szkole Podstawowej im. VII Obwodu AK „Obroża”, odbyła się prezentacja projektu edukacyjnego UNICEF „Gwiazdka dla Afryki”, którego celem było zapoznanie dzieci z sytuacją w krajach rozwijających się, kształtowanie wśród młodych ludzi postawy zaangażowania społecznego oraz zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sierra Leone.

Projekt przygotowywany pod kierunkiem pani Wioletty Śledziewskiej zaprezentowały uczennice z klasy 6, jednak w działania projektowe włączyli się również uczniowie z innych klas przygotowując prezenty dla dzieci z Sierra Leone oraz karty świąteczne, które sprzedawane były na szkolnym kiermaszu. Fundusze uzyskane w ten sposób zostały przeznaczone na zakup szczepionek ratujących życie najmłodszych w Sierra Leone.

Prezentacja projektu rozpoczęła się od występu uczniów z klasy 1, którzy w strojach m.in. Indianina, Eskimosa, Hawajki, Egipcjanki czy Japonki wykonali układ taneczny do piosenki Majki Jeżowskiej pt: „Kolorowe dzieci”, przygotowany pod kierunkiem pań: Katarzyny Morawskiej i Marioli Rudnik.

W dalszej części uczennice z klasy 6: Klaudia Góralska, Paulina Janaszek, Oliwia Królak, Anna Kulas, i Katarzyna Smolak, przybliżyły zebranym sytuację dzieci w Sierra Leone poprzez prezentację filmów zrealizowanych przez UNICEF. Opowiadały też o historii, tradycji, sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej tego odległego afrykańskiego państwa.

Wiele emocji wzbudził drużynowy konkurs wiedzy na temat Sierra Leone i bohaterów prezentowanych filmów. Rywalizacja toczyła się między dwoma drużynami uczniów z klas 4-6. Drużyna „Zielonych” w składzie: Kamil Redzik (kl.4), Łukasz Pietrzak (kl.4) i Michał Floriańczyk (kl.6), dzielnie walczyła o punkty z drużyną „Czerwonych” reprezentowaną przez Aleksandrę Radzikowską (kl.5), Natalię Grzędę (kl.5) i Piotra Pietrzaka (kl.6) i w rezultacie wygrała zdobywając maksymalną ilość 15 punktów.

Zwieńczeniem projektu było zaśpiewanie przez całą społeczność szkolną piosenki Majki Jeżowskiej pt: „Wszystkie dzieci nasze są”.

Na koniec głos zabrała dyrektor szkoły, pani Marzena Wiśniarska. Podziękowała wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy włączyli się w realizację projektu „Gwiazdka dla Afryki” i zachęcała do zakupu prezentów oraz kart świątecznych, ze sprzedaży których dochód przeznaczony został na zakup szczepionek dla dzieci w Sierra Leone.

W sumie zebraliśmy 139, 46 zł. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.

Koordynator projektu: Wioletta Śledziewska