DORADZTWO ZAWODOWE

Wspieranie i przygotowywanie uczniów do podejmowania decyzji edukacyjno- zawodowych jest zadaniem statutowym przedszkola i szkoły. Publiczne przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i publiczne szkoły realizują doradztwo zawodowe przez prowadzenie zaplanowanych i systematycznych działań mających na celu wspieranie uczniów w podejmowaniu świadomych decyzji edukacyjnych i zawodowych.

Działania w zakresie doradztwa zawodowego w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i w szkołach podstawowych obejmują preorientację zawodową, która ma na celu wstępne zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami oraz pobudzanie i rozwijanie zainteresowań i uzdolnień.

W procesie edukacji doradztwo oraz preorientacja zawodowa wpisują się w plan wychowawczo-profilaktyczny szkoły.

Program Realizacji Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego (PRWSDZ) to ogół działań podejmowanych przez przedszkole i szkołę w celu przygotowania uczniów do świadomych wyborów edukacyjno- zawodowych, czyli do wyboru szkoły ponadpodstawowej, poziomu i kierunku kształcenia, przyszłego zawodu.

PRWSDZ określa role i zadania nauczycieli w ramach rocznego planu działań, czas i miejsce realizacji zadań, oczekiwane efekty i metody pracy. Doradztwo zawodowe jest nieodłączną częścią procesu wychowania i służy prawidłowemu rozpoznaniu przez ucznia swojego potencjału edukacyjno- zawodowego. Celem doradztwa zawodowego jest wskazanie uczniom ścieżki osobistego rozwoju poprzez wydobywanie ich mocnych stron, uzdolnień, umiejętności oraz preferencji co w efekcie przyczyni się do wyboru szkoły i odpowiedniego profilu klasy.

PRWSDZ jest skierowany do uczniów, ich rodziców, prawnych opiekunów i nauczycieli, ma charakter planowych działań i koordynowany jest przez szkolnego koordynatora ds. doradztwa zawodowego, obejmuje indywidualną i grupową pracę z uczniami, rodzicami, prawnymi opiekunami oraz nauczycielami.

Przy wyborze przyszłego zawodu ważne są predyspozycje każdego ucznia. Zapraszam do obejrzenia filmów, które przybliżą wymagania stawiane osobom chcącym wykonywać dany zawód.

Poniżej link: