Światowy Dzień Jabłka

W tym roku obchody Światowego Dnia Jabłka przypadły na 28 września. Jednak w naszej szkole obchodziliśmy je2 października. Jabłko jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej spożywanych owoców na świecie. I chociaż niektórym trudno w to uwierzyć - uprawia się więcej niż 10 tysięcy odmian jabłoni.

Co można przygotować z najpopularniejszego polskiego owocu? Nasi rodzice udowodnili, że bardzo wiele smakowitych i zdrowych przysmaków. Z okazji Światowego Dnia Jabłka uczniowie działający w Samorządzie Uczniowskim oraz Wolontariusze z naszej szkoły pod opieką nauczycieli zorganizowali kiermasz wypieków. Wszystkie smakołyki były przygotowane z użyciem jabłek. Na stołach stały pyszne: naleśniki z tartymi jabłkami, ciastka z jabłkami, babeczki, racuchy, soki i kompoty. Nikt nie musiał zachęcać dzieci do skosztowania jabłkowych pyszności. Oprócz kiermaszu w młodszych klasach uczniowie rozmawiali na temat jego wyglądu, kolorów, smaku, różnych odmian, dlaczego watro je jeść i pod jaką postacią. Poznali znaczenie przysłowia „niedaleko pada jabłko od jabłoni” i kogo można nazwać „zdrowym, rumianym jak jabłko. W ramach zajęć plastycznych wykonali kolorowe, papierowe jabłka.

Wszystkie podejmowane działania dostarczyły dzieciom wiele radości, a jednocześnie zwróciły uwagę na korzyści wynikające ze spożywania jabłek.

Serdecznie dziękujemy rodzicom i uczniom za przygotowanie wypieków na kiermasz, natomiast Panu Danielowi Oliszewskiemu dziękujemy za przekazanie jabłek dla naszych uczniów.

Anna Zarębska