Klasa V solidarna z osobami z Zespołem Downa


W czasie kiedy dzieci dużo czasu spędzają  w domach i nauczanie odbywa się zdalnie ważne jest, żeby urozmaicić tą naukę. W tym roku uczniowie klasy V biorą udział w ogólnopolskim programie ,,Przygody kolorowej skarpetki” w ramach projektu ,,Emocja”.                                                                                                                                  

Jak wiadomo 21 marca to pierwszy Dzień Wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem  Downa. Jest to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI), mające na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Zespół Downa jest odmiennością biologiczną człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21. To ona właśnie modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi. W efekcie dochodzi do zmian tempa rozwoju danej osoby. Najdotkliwiej odczuwanym przez osoby z Zespołem Downa zaburzeniem jest osłabienie procesu zapamiętywania i zaburzenie mowy. Nazwa tej wady genetycznej pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza Johna Langdona Downa, który w 1866 r. pierwszy opisał podobieństwo grupy osób z odmiennym rozwojem, które nie były ze sobą spokrewnione.

Uczniowie klasy V  wykonali  pacynki  z kolorowej skarpetki. Zaangażowali się wszyscy, pacynki były przepiękne. Basia Świderska wykazała się kreatywnością, wraz ze swoją rodziną stworzyła ,,pacynkowy teatrzyk”, odegrali bajkę ,,Czerwony Kapturek”. Dzieci na znak solidarności założyły w czwartek 18 marca skarpetki nie do pary, jako symbol niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z Zespołem Downa. Tego dnia odbyły się również zajęcia, podczas których uczniowie dowiedzieli się więcej o chorobie oraz  funkcjonowaniu osób z Zespołem Downa. Warto uświadamiać i uwrażliwiać na problemy innych już od najmłodszych lat.                                                                          

Koordynatorem akcji była Pani Anna Zarębska.

Zapraszamy do wysłuchania piosenki ,,Mamela”

https://www.youtube.com/watch?v=v595yWt-lxM