„W KRAINIE BAŚNI”.

„W KRAINIE BAŚNI”  GMINNY KONKURS ROZEGRANY 20 MARCA W NASZEJ SZKOLE

Baśnie są chętnie czytane zarówno przez dzieci jak i dorosłych, pozwalają czytelnikom przeżyć niesamowite przygody i znaleźć się w świecie, w którym zawsze zwycięża dobro a zło zostaje ukarane. Bajki bawią, rozwijają wyobraźnię, uczą wartości: szacunku, lojalności i przyjaźni. Wiele zawartych w nich prawd nie straciło nic na aktualności, a wręcz przeciwnie, są niezmienne i uniwersalne. Mimo, że obecnie dostępnych jest wiele baśni dla dzieci, jednak warto powrócić do tych dawnych, czytanych przez dziadków i rodziców.

Zespół Humanistyczny przy Szkole Podstawowej im. VII obwodu AK „Obroża” w Brzezinach we współpracy z biblioteką szkolną (pani Aldonie Gniado i Pani Kindze Bogus przekazujemy najgorętsze podziękowania) zorganizował konkurs dotyczący znajomości baśni Hansa Christiana Andersena i braci Grimm. Konkurs odbył się 20 marca 2024 r. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas IV z gminy Halinów: Zespół Szkolno -Przedszkolny w Halinowie, Zespół Szkolno - Przedszkolny w Cisiu, Zespół Szkolno - Przedszkolny w Brzezinach, Zespół Szkolno - Przedszkolny w Okuniewie. W konkurencjach brały udział trzyosobowe grupy uczniów.

Gości powitała Dyrektor Szkoły pani Magdalena Osenka i z radością także wręczała zawodnikom nagrody wespół z Wicedyrektorką panią Marzeną Filipczuk.

Celem konkursu było zachęcenie dzieci do czytania wzruszających i mądrych baśni. Konkurs sprawdzający wiedzę nie należał do łatwych, pytania były dość szczegółowe. Zespoły uczniów odgadywały zagadki o postaciach z baśni Andersena i Braci Grimm, głowiły się nad tym, z jakiej baśni są rekwizyty, wykazywały się znajomością cytatów ze znanych baśni. Podróż do krainy krasnoludków, księżniczek i królewiczów, Calineczki, Kota w butach, Jasia i Małgosi, Baby Jagi dała wszystkim dużo radości.

Wśród zadań, z którymi mierzyli się uczniowie, było odpowiadanie na pytania w quizie, uporządkowanie błędnych tytułów, przyporządkowanie tytułów baśni do odpowiednich przedmiotów, ułożenie baśniowych puzzli oraz odgadnięcie przedstawionej na nich postaci. Dzieci musiały się wykazać biegłością w kalamburach – przedstawiały bez użycia słów wybraną losowo scenkę z baśni, wzięły udział w mini teleturnieju „jeden z dziesięciu”. Trudnym zadaniem było także piękne czytanie z podziałem na role fragmentu baśni.

Poziom konkursu był bardzo wysoki i bardzo wyrównany. Uczniowie wspaniale radzili sobie z zadaniami konkursowymi, widać było ich zaangażowanie, umiejętność działania w zespole oraz odpowiedzialność za efekty pracy grupy, przy okazji uczyli się zasad koleżeńskiej rywalizacji.

Podczas turnieju zawodnikom towarzyszyły cztery uczennice z klasy VIII: Kornelia Boćkowska, Joanna Chmielewska, Julia Janaszek i Alicja Michalska. Wszystkie przebrały się za postaci z baśni. Nie tylko opiekowały się podopiecznymi z innych szkół ale także nawiązały relacje i współpracowały z nimi. Aniela Kłapyta i Wojtek Skolimowski – Przewodniczący Samorządu Szkolnego prowadzili całość konkursu.

Sala gimnastyczna, w której odbywał się konkurs została udekorowana przepięknie, gdyż dzięki zaangażowaniu pani Beaty Majewskiej klasa IV zaprezentowała się w spektaklu „O królewnie Śnieżce i krasnoludkach”. Goście inscenizacji przyglądali się z zachwytem, gdyż minął już konkursowy stres, jury wyłoniło laureata Gminnego Konkursu Baśniowego.

Nad całością konkursu czuwała komisja, która oceniała poprawność wykonywanych przez uczestników zadań. Po podsumowaniu wyników wszystkich zadań zostali wyłonieni zwycięzcy:

Miejsce I- zajęli uczniowie z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Cisiu;

Miejsce II- uczniowie z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Brzezinach;

Miejsce III- uczniowie z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Halinowie;

Zespoły biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy, każdy w uczestników za swoje zmagania otrzymał upominki. Dyplomy dostali także nauczyciele prowadzący.

Wszystkim uczniom gratulujemy wiedzy i zaangażowania a nauczycielom dziękujemy za przygotowanie uczniów do konkursu!

Dziękujemy również nauczycielom szkoły za pozwolenie odwiedzenia ich w klasach. Dla gości było to wielkie przeżycie móc zobaczyć, jak uczą się ich rówieśnicy.

 

Opracowanie: Hanna Sekulska i Małgorzata Kupiszewska