Plan pracy Samorządu Uczniowskiego - rok szkolny 2021/2022

PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

ROK SZKOLNY 2021/2022

Plan Samorządu Uczniowskiego ma charakter otwarty. W czasie trwania roku szkolnego może być uzupełniony a nowe inicjatywy, modyfikowany w związku z np. wprowadzeniem nauczania zdalnego.

Opiekunowie samorządu: Anna Zarębska,  Ewa Chmielewska, Damian Krzyżewski

Samorząd Uczniowski – to instytucja mająca dawać uczniom możliwość samodzielnego rozwiązywania swoich problemów, decydowania o kwestiach, które ich dotyczą, współzarządzania szkołą, uczestnictwa w sprawiedliwym rozwiązywaniu sporów. Rolą SU jest również dbanie o przestrzeganie praw uczniów. Samorząd może proponować rozmaite inicjatywy dotyczące życia szkoły. Działa w następujących obszarach: działalność statutowa, działalność charytatywna, działalność kulturalno-oświatowa.

Cele Samorządu Uczniowskiego:

1. Reprezentowanie ogółu uczniów.

2. Działanie na rzecz społeczności uczniowskiej i obrona jej praw.

3. Uczestnictwo uczniów w samodzielnym rozwiązywaniu własnych problemów oraz partnerstwo w stosunkach uczniów z nauczycielami w realizacji celów wychowawczych szkoły.

4. Rozwijanie demokratycznych form współżycia, współdziałania uczniów oraz przyjmowania współodpowiedzialności za jednostkę i grupę.

5.  Kształtowanie umiejętności zespołowego działania, wyrabianie samokontroli, samooceny i zdyscyplinowania uczniów.

6. Dbanie o dobre imię i honor szkoły, kultywowanie i wzbogacanie jej tradycji.

Akcje stałe:

1. Prowadzenie gazetki Samorządu Uczniowskiego i  dbanie o jej estetykę; wywieszanie informacji o pracy SU oraz przygotowywanie gazetek związanych z aktualną tematyką;

2. Informowanie wszystkich uczniów i wychowawców klas o organizowanych akcjach.

spotkania SU z opiekunami.

3. Współpraca z Radą Rodziców naszej szkoły.

4. Przekazywanie informacji o działalności Samorządu  Uczniowskiego na stronę internetową szkoły.

5. Pomoc przy organizowaniu uroczystości szkolnych.

6. Działania wynikające z aktualnych potrzeb szkoły.

Efekty działań przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły:

1. Wzrost aktywizacji i uspołecznienia uczniów oraz wdrożenie ich do samodzielności poprzez rozwój samorządności, kształtowanie postaw prospołecznych, obywatelskich i patriotycznych, poszerzenie znajomości Praw Człowieka, Dziecka i Ucznia.

2. Wypracowanie schematu działań, który z powodzeniem można corocznie powtarzać, wypełniając go pomysłami i działaniami wynikającymi z oczekiwań  uczniów
i potrzeb szkoły.

3. Pielęgnowanie tradycji szkolnej i ceremoniału.

4. Reprezentowanie interesów młodzieży szkolnej wobec Rady Pedagogicznej.

5.Stwarzanie możliwości rozwijania demokratycznych form współżycia, współdziałania uczniów i przyjmowania współodpowiedzialności za jednostki i grupy oraz wzrost umiejętności pracy w zespole i komunikacji interpersonalnej,

6.Wzrost empatii - podejmowanie konkretnych działań na rzecz osób będących
w szczególnie trudnej sytuacji i na rzecz zwierząt

WRZESIEŃ:

1. Wybór samorządów klasowych.

2. Opracowanie rocznego planu pracy SU na rok 2021/2022

3. Wybór przewodniczącego SU, zastępcy oraz skarbnika.

4. Dzień Chłopaka pt. „ Uśmiech dla każdego małego i dużego mężczyzny”.  Wykonanie okolicznościowej gazetki, zorganizowanie klasowych obchodów - wręczanie drobnych upominków. Dzień ,,bez pytania” dla chłopców.

5. Pomoc w zorganizowaniu akcji ,,Pola nadziei”.

PAŹDZIERNIK:

1. ,,Dzień Edukacji Narodowej” – przygotowanie życzeń dla pracowników szkoły.

2. Stop pustym miskom! Wspomóż schronisko – przeprowadzenie  zbiórki karmy, kocy i innych akcesoriów dla schroniska dla zwierząt w ramach akcji "Październik - miesiącem dla zwierząt".

LISTOPAD:

1. Wykonanie okolicznościowej gazetki z okazji ,,Dnia 11 listopada”.

2. ,,Dzień Pluszowego Misia” (25.11)  - zajęcia w klasach I-III.

3. Organizacja klasowych spotkań „andrzejkowych”.

GRUDZIEŃ:

1. Organizacja klasowych „Mikołajek”.

2. Zorganizowanie konkursu ,,Ozdoba świąteczna” – wszystkie prace zostaną przekazane do Domu Opieki w Halinowie.

3. Zorganizowanie konkursu na najładniejszą dekorację świąteczną w klasie.

4. Organizacja klasowych spotkań bożonarodzeniowych.

STYCZEŃ:

1. Spotkanie Prezydium SU podsumowujące pracę w pierwszym półroczu.

2. Organizacja szkolnej zabawy karnawałowej dla klas 1-8.

LUTY:

1. ,,Walentynki” - organizacja  poczty „walentynkowej”. Akcja ubieramy się na czerwono.

2. Słodki upominek w Tłusty czwartek - akcja we współpracy z Radą Rodziców.

3. ,,Światowy Dzień Bezpiecznego Internetu” (11.02) – przygotowanie okolicznościowej gazetki, zajęcia w klasach z wychowawcami na temat powyższej problematyki.

4. ,,Bezpieczne ferie” – przygotowanie gazetki profilaktycznej.

MARZEC:

1. Organizacja ,,Dnia Kobiet” w klasach. Dzień ,,bez pytania” dla dziewcząt.

2. ,,Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa (21.03) – wykonanie gazetki okolicznościowej. Przyłączenie się do programu ogólnopolskiego ,,Emocja” – wykonanie pacynek z kolorowych skarpetek. Tego dnia uczniowie zakładają skarpetki nie do pary.

3. ,,Dzień Wiosny”.

KWIECIEŃ:

1. Przygotowanie gazetki okolicznościowej z okazji Świąt Wielkiej Nocy.

2. ,,Dzień Ziemi” – ubieramy się na zielono. Gazetka tematyczna.

3. Konkurs fotograficzny ,,Jak wiosna budzi się do życia?”

MAJ:

1. ,,Dzień 3-go Maja” – wykonanie gazetki okolicznościowej.

2. ,,Kolorowy zawrót głowy - ubieramy się kolorowo” - Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

3. 26 maja – ,,Dzień Matki” – akcent na gazetce ściennej poświęcony temu świętu.

CZERWIEC:

1. ,,Dzień Dziecka ‘’ – gry i zabawy na świeżym powietrzu.

2. Spotkanie Prezydium SU podsumowujące pracę w drugim półroczu.

3. Opracowanie podsumowania pracy SU za rok szkolny 2021/2022.

4. Pomoc w zorganizowaniu zakończenia roku szkolnego.