Historia pewnej afrykańskiej maski i stołka

POZNAJEMY NA WYCIECZCE
HISTORIĘ PEWNEJ AFRYKAŃSKIEJ MASKI I STOŁKA

Dnia 10 kwietnia 2013 r. uczniowie klasy 6, pod opieką p. Marioli Rudnik, wybrali się na wycieczkę do Warszawy.

Najpierw obejrzeli Grób Nieznanego Żołnierza. Potem spacerowali po Ogrodzie Saskim wśród rzeźb pokazujących greckich bogów.

Następnie poszli do Muzeum Etnograficznego na lekcje muzealną. Pani przewodnik opowiadała, skąd pochodzą eksponaty prezentowane w muzeum. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli wystawę prezentującą różne religie świata oraz poznali historię masek afrykańskich i niezwykłych stołków – tronów.

W kąciku afrykańskim wystawy „Zwykłe-niezwykłe” wysłuchali opowieści o polskim podróżniku Wacławie Korabiewiczu, który zdobywał eksponaty dla muzeum. Poznali różne rodzaje masek: hełmowe,  pogrzebowe i inne.  Wszystkim spodobała  się bajka o mówiącym drzewie i hienie, którą przechytrzył zając.

W czasie zajęć uczniowie wykonali pomysłowe maski z torebek papierowych i kolorowego papieru, mogli też poprzymierzać kopie prawdziwych masek. Wiedzą teraz, że należy z szacunkiem podchodzić do oryginalnych masek afrykańskich, bo były elementem kultu ludów Afryki.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Stadionu Narodowego. Uczniowie z radością zasiedli w szatni piłkarzy  na miejscu Ronalda, Lewandowskiego oraz Szczęsnego. W sali konferencyjnej wyobrażali sobie udzielanie wywiadu.

Na koniec wszyscy pojechali do restauracji i wrócili do szkoły.